عنوان خبر: کشف گورستان پیش از اسلام در روستای خاوه قم
(شاخه: فرهنگ و هنر)
چهارشنبه 19 دي 1397 - 13:25:41

معاون میراث فرهنگی استان قم: اشیاء به دست آمده در روستای خاوه قم قطعاً مربوط به پیش از اسلام است اما ارائه تاریخ دقیق تر مستلزم کار پژوهشی بیشتری می باشد.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز،شاهین ایل بیگی معاون میراث فرهنگی این استان با اعلام این خبر افزود: در جریان خاکبرداری در روستای خاوه از توابع بخش کهک قم به طور اتفاقی 22 شی ءِ سفالی کشف شد.

معاون میراث فرهنگی استان قم ادامه داد: کارشناسان میراث فرهنگی پس از آگاهی از واقعه به منطقه اعزام شدند که پس از مشاهده و بررسی منطقه احتمالا می دهند که آثار بدست آمده مربوط به دوره پیش از اسلام است.

ایل بیگی با اشاره به لزوم انجام مطالعات باستان شناسی در محوطه روستای خاوه گفت: به منظور مستندسازی، مستندنگاری و انجام تاریخ نگاری دقیق نیازمند مطالعات و گمانه‌زنی‌های باستان شناسی هستیم.

او با توجه به ضرورت صیانت از محدوده تاریخی روستای خاوه اظهار کرد: در حال حاضر نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم در روستای خاوه مستقر هستند و به صورت شبانه روزی از  محوطه تاریخی به دست آمده محافظت می کنند.

معاون میراث فرهنگی استان قم با تاکید بر این که جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز یکی از دغدغه‌های اساسی سازمان میراث فرهنگی است، گفت: هر گونه محافظت ، گمانه زنی و مطالعات باستان شناسی در محوطه های تاریخی نیازمند اعتبارات می باشد که مساعدت مسئولین و متولیان امر را می طلبد.

پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-49502.html )