عنوان خبر: ۱۰۰۰ اثر به نخستین کنگره ملی شعر آیینی در قم ارسال‌ شد
(شاخه: فرهنگ و هنر)
سه شنبه 18 دي 1397 - 14:32:44

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان قم از ارسال هزار اثر به نخستین کنگره شعر آیینی در قم خبر داد و گفت: یکی از بخش‌های موردتوجه در کنگره، مربوط به ترویج و توسعه فرهنگ نماز است.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز،سومین جلسه شورای اقامه نماز استان پیش از ظهر امروز با حضور آیت‌الله حسینی بوشهری عضو مجلس خبرگان رهبری، بهرام سرمست استاندار قم و جمعی از مسئولان و مدیران استانی در سالن جلسات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  برگزار شد.

در این جلسه، حمیدرضا شیخ‌الاسلام اظهار داشت: در سه سال گذشته استان قم، عملیاتی کردن سه شعار محوری را برای سه دوره تحصیلی در سطح مدارس آغاز کرد.

وی نماز، قرآن و احترام به پدر و مادر را سه شعار محوری در امر نماز در استان بیان کرد و گفت: همچنین در مدارس استان، شعاری را برای شروع سال تحصیلی تحت عنوان«انی احب الصلاه» تعریف شد، و امروز همه مدارس به این سمت حرکت کرده‌اند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قم ابراز کرد: در سال‌های گذشته شروع ماه محرم را در مهرماه و آبان ماه داشتیم، شاهد آن بودیم که در دهه اول محرم ائمه جماعات مدارس به تبلیغ می‌رفتند و حداقل سه دهه امام جماعت در درون مدارس نداشتیم سال آینده نیز با این چالش مواجه هستیم که باید تمهیداتی در این رابطه اندیشیده شود.

شیخ‌الاسلام تأکید کرد: توقع آموزش و پرورش در سطح مدارس این بوده که در ارتباط با شعار «انی احب الصلاه »همه به میدان بیایند و همه دانش آموزان را در ابتدا باور به نماز و سپس عادت به نماز بدهیم.

وی با اشاره به مشکلاتی که دانش آموزان در خانواده‌ها در مورد نماز مواجه هستند، افزود: اگر ائمه جمعه، صداوسیما و شهرداری به کمک آموزش و پرورش آمده و به‌صورت موردی شعار«انی احب الصلاه»را تبلیغ کنند کار بزرگی را انجام داده‌اند.

در ادامه جلسه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید هنر میدان‌دار باشد، اظهار داشت: با بهره‌گیری از زبان هنر می‌توان در زمینه ترویج فرهنگ نماز کارهای گسترده‌ای انجام داد.

سید موسی حسینی کاشانی ز ارسال هزار اثر به نخستین کنگره شعر آیینی در قم خبر داد و گفت: یکی از بخش‌های موردتوجه در کنگره، مربوط به ترویج و توسعه فرهنگ نماز است.

وی از برگزاری جشنواره قرآنی  فیلم کوتاه در قم خبر داد و گفت: با توجه به اینکه استان قم می‌تواند یکی از استان‌های پیشتاز در زمینه نماز و نیایش در میان سایر استان‌ها باشد و می‌تواند به بخش‌ها و استان‌های مختلف در این زمینه کمک کند قصد داریم جشنواره قرآنی فیلم کوتاه را در قم برگزار کنیم، در این رابطه اعلام فراخوان شده و اختتامیه  جشنواره 20 اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

در ادامه جلسه، مدیرکل زندان‌های استان قم با اشاره به برگزاری 25 جلسه نماز جماعت در زندان‌های استان گفت: این تعداد جلسات بسیار کم بوده و باید اهتمام بیشتری باید در این زمینه داشته باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین تهامی با تأکید بر لزوم بهره گرفتن از هنر در امر نماز افزود: زندانیانی که در حفظ قرآن فعال بودند اداره زندان‌ها مبالغی را به خانواده‌هایشان داده و این مسئله در تشویق افراد زندانی به امر نماز بسیار مؤثر بود.

مدیرکل زندان‌های استان قم خاطرنشان کرد: اولویت‌بندی هم باید به مبحث هدفمندی در امر نماز اضافه شود تا تأثیرگذاری بیشتری را در این رابطه شاهد باشیم.

پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-49497.html )