عنوان خبر: نزاع و تصادف در قم افزایش یافت
(شاخه: جامعه)
يكشنبه 3 تير 1397 - 12:37:43

مدیرکل پزشکی قانونی استان قم گفت: تعداد پرونده های تشکیل شده برای بررسی صدمات حاصل از نزاع و تصادف در سال 96 نسبت به سال قبل به ترتیب با 19درصد و 7 درصد رشد به تعداد 10 هزار و 453 مورد (برای نزاع) و 9 هزار و 285 مورد (برای تصادف) رسیده است.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز، به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه، مدیرکل پزشکی قانونی در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات ایشان پاسخ داد.

در ابتدا دکتر صدیقی آخا ضمن تبریک هفته قوه قضائیه به کلیه کارکنان خدوم و ایثارگر این نهاد و ارج نهادن به مقام شامخ شهدای 7 تیر تصریح کرد: عدالت و عدالتخواهی یک خواسته فطری در نهاد انسان است که همه ابناء بشر در راه رسیدن به آن تلاش می کنند. وی افزود: هر حکومتی برای بقاء خود و نیل به این هدف فطری، ساز و کاری را در قالب یک سیستم قضایی سالم و جامع تعریف
می کند تا بر اساس قوانین مفید و بوسیله نیروی انسانی کارآمد بتواند به این هدف بزرگ دست یابد.

وی در ادامه به بیان جایگاه پزشکی قانونی به عنوان بازوی توانمند سیستم قضا برای دستیابی به عدالت و کشف حقیقت پرداخت و تصریح کرد: همه جامعه به نوعی از قبل از تولد تا پس از مرگ با فعالیت های پزشکی قانونی مرتبط هستند. زیرا از مبحث سقط جنین گرفته تا تعیین علت فوت، در زمره خدماتی است که پزشکی قانونی ارائه می کند.

عضو شورای قضایی استان، رسالت اصلی پزشکی قانونی را انجام کار کارشناسی برای رفع انواع ابهامات از پرونده های قضایی اعلام کرد و افزود: برای انجام چنین خدمت مهمی، نیاز به ایجاد زیرساخت و تشکیلات منسجم است که برنامه ریزی های لازم در قالب تشکیلات سازمان پزشکی قانونی انجام شده است.

دکتر صدیقی آخا عمده فعالیت های پزشکی قانونی را در سه بخش: معاینات بالینی، معاینات اجساد و فعالیت های آزمایشگاهی بیان کرد و افزود: حوزه معاینات بالینی با گستردگی زیاد خدمات در آن نزدیک به 85 درصد از فعالیت ما را شامل می شود و بخش آزمایشگاه نیز حدوداً 12درصد از خدمات این سازمان را در بر دارد.

وی افزود: حوزه تشریح ضمن آنکه تنها 3 درصد از فعالیت پزشکی قانونی را شامل می شود اما بخش بسیار مهمی است و حرف های زیادی در بحث رفع ابهام از پرونده های سنگین قضایی برای گفتن دارد و با ارائه اطلاعات و مشخص کردن حقایق نهفته در اجساد، مشکلات بزرگی را برای مقام قضایی حل می کند.

مدیرکل پزشکی قانونی همچنین به بیان آمار و ارقام خدمات و فعالیت های اداره در سال قبل و مقایسه آن با سال 95 پرداخت و افزود:

کل معاینات بالینی انجام شده در مراکز اداره در سال 96 نسبت به سال قبل از آن با رشد منفی معادل 11 درصد به تعداد 35 هزار و 393 مورد کاهش یافته است.

این درحالی است که در همین مدت تعداد پرونده های تشکیل شده برای بررسی صدمات حاصل از نزاع و تصادف به ترتیب با 19درصد و 7 درصد رشد به تعداد 10 هزار و 453 مورد (برای نزاع) و 9 هزار و 285 مورد (برای تصادف) رسیده است.

وی همچنین به آمار اجساد معاینه شده در سال 96 در واحد متوفیات اداره اشاره و اعلام کرد: در این سال به نسبت سال 95 با کاهش 15 درصدی ارجاع اجساد به پزشکی قانونی مواجه بودیم و تعداد 861 مورد معاینه جسد انجام شد. از این تعداد 64 مورد مربوط به سرنشینان موتور سیکلت و 38 مورد هم مربوط به حوادث کار بوده است.

دکتر صدیقی همچنین به آمار صدور مجوز سقط جنین درمانی به عنوان تنها موردی که درخواست شخصی افراد در پزشکی قانونی مورد پذیرش قرار  میگیرد اشاره و تصریح کرد: اجازه سقط جنین با بررسی دو عنوان کلی ناهنجاری های جنین و بیماری های مادر طبق شرایط و ضوابط خاصی انجام می گیرد.

وی در ادامه به آمار مراجعه برای سقط جنین اشاره کرد  افزود: در طول سال 96 تعداد 223 درخواست برای دریافت مجوز سقط به این اداره کل واصل شده که از این تعداد برای 163 نفر مجوز سقط جنین در مرکز درمانی مجهز صادر شده است.

پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-47857.html )