عنوان خبر: قم غرق در نور و سرور شد
(شاخه: فرهنگ و هنر)
سه شنبه 3 مرداد 1396 - 22:55:43

شهر مقدس قم در سالروز میلاد خجسته و با سعادت حضرت فاطمه معصومه(س) دختر گرامی امام موسی بن جعفر(ع) و خواهر بزرگوار امام رضا(ع) غرق در جشن و نور و سرور شده است.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز،شیفتگان خاندان عصمت و طهارت(ع) با چراغانی و آذین بندی مساجد، معابر و سردرمنازل و مغازه ها و برپایی آیین های جشن میلاد کریمه اهل بیت(ع) در جای جای قم، حال و هوای ویژه ای به این شهر داده اند.

حرم نورانی کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) نیز به طرز باشکوهی آذین بندی شده است و در حال حاضر هزاران تن از شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارات(ع) از سراسر کشور با حضور در کنار مضجع شریف آن حضرت ضمن شرکت در آیین های جشن و سرور، این میلاد خجسته را به یکدیگر تبریک می گویند.

بر اساس این گزارش، عصر روزگذشته آیین نقاره زنی و نیز رونمایی از پرچم جدید آستان مقدس و اهتزاز آن بر فراز گنبد حرم مطهر با حضور خادمان این بارگاه ملکوتی و عاشقان اهل بیت(ع) در صحن امام رضا(ع) حرم مطهر و نیز آیین استقبال از خادمان حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد.

به همین مناسبت، آیین های جشن در مسجدها، حسینیه ها، تکیه ها و بقاع متبرک امامزادگان(ع) در سراسر استان قم برگزار شده است و سخنرانان به بیان ویژگی ها و کرامت های آن حضرت پرداختند.

همچنین صبح امروز جشن های دهه کرامت و جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، با حضور تولیت های حرم های عتبات در عراق، قم، مشهد و شیراز، نمایندگان بیوت مراجع تقلید، مسئولان و زائران در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) آغاز شد.

آیین خطبه خوانی، مولودی خوانی و گلباران مضجع شریف حضرت معصومه(س) از دیگر برنامه های این آیین بود؛ تولیت های حرم احمدبن موسی(ع)، حرم شاه عبدالعظیم حسنی(ع) و حرم کاظمین(ع)، امامین عسکریین(ع)، حرم اباعبدالله الحسین(ع) و حرم امام رضا(ع)، حضرات آیات سید محمدعلی علوی گرگانی، سید احمد خاتمی، سید محمد جواد علوی بروجردی و مرتضی مقتدایی؛ سید مهدی صادقی استاندار قم، علما، فضلا، اعضای شورای شهر و مسئولان و زائران در این آیین حضور داشتند.

دهه کرامت از اول ذی ‌القعده مصادف با سوم مرداد ماه هم زمان با سالروز میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) آغاز می شود و تا 11 ذی ‌القعده مصادف با 13 مرداد ماه جاری، سالروز میلاد امام رضا(ع) ادامه دارد.

آغاز جشن های دهه کرامت و جشنواره بین المللی امام رضا(ع)

جشن های دهه کرامت و جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، روز سه شنبه با حضور تولیت حرم امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س)، در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) آغاز شد.

آیین خطبه خوانی، مولودی خوانی و گلباران مضجع شریف حضرت معصومه(س) از دیگر برنامه های این آیین بود؛ تولیت های حرم احمدبن موسی(ع)، حرم شاه عبدالعظیم حسنی(ع) و حرم کاظمین(ع)، حرم اباعبدالله الحسین(ع) و حرم امام رضا(ع)، سید مهدی صادقی استاندار قم، علما، فضلا، اعضای شورای شهر و مسئولان و زائران در این آیین حضور داشتند.

آیین خطبه خوانی، مولودی خوانی و گلباران مضجع شریف حضرت معصومه(س) از دیگر برنامه های این آیین بود؛ تولیت های حرم احمدبن موسی(ع)، حرم شاه عبدالعظیم حسنی(ع) و حرم کاظمین(ع)، حرم اباعبدالله الحسین(ع) و حرم امام رضا(ع)، سید مهدی صادقی استاندار قم، علما، فضلا، اعضای شورای شهر و مسئولان و زائران در این آیین حضور داشتند.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، در ابتدا این آیین با بیان اینکه برپایی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) حاصل مدیریت 100هزار نفر در سراسر عالم است، عنوان کرد: امروز جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در 2400 نقطه از عالم کار خود را آغاز می کند.

اکبر شیخ عنوان کرد: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) امروز رسما و از قم کار خود را در 31 استان، 70 کشور و در مجموع در 2400 نقطه از عالم گیتی آغاز می کند.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با اشاره به اینکه این جشنواره در حوزه های متنوعی قبیل علمی، پژوهشی، مطبوعاتی، کودکان و نوجوانان، مردمی، دانشگاهی و ... ادامه داد: در جشنواره پانزدهم رشد بی سابقه ای نسبت به دوره های پیش را شاهد هستیم.

به گفته وی؛ تعداد برنامه ها از 178 به 332 برنامه افزایش، یعنی رشد 80.9 درصدی داشته است، در آثار رسیده به دبیرخانه نیز تا کنون 929هزار و 489 اثر داشته ایم که در این بخش رشدی بالغ بر 87.3 درصد را شاهد هستیم.

وی ا فزود: همچنین تعداد نهادهای همکار در این دوره از 42.509 نهاد به 257.325 نهاد افزایش یافته است که اینها همه از لطف خدا و کرامت امام رضا(ع) است.

شیخ گفت: مردمی کردن جشنواره و گسترش در مناطق محروم و مناطق مرزی کشور، همچنین مشارکت اقلیت های مذهبی و اهل سنت، جشنواره را به سمت اهداف سوق داده است.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با اشاره به پایتخت فرهنگی جهان اسلام بودن مشهد در سال 2017 گفت: در حوزه بین الملل 3 همایش "بانوان مروج فرهنگ جهان اسلام"، "مجمع جهانی خادمین اهل بیت(ع)" و اختتامیه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را در مشهد خواهیم داشت.

وی افزود: با توجه به پایتخت فرهنگی جهان اسلام بودن مشهد در این سال برنامه ها و نشست های علمی با محوریت عقلانیت و معنویت را در کشورهای عراق، افغانستان، اندونزی، هند و چند کشور دیگر خواهیم داشت.

شیخ در پایان تصریح کرد: موفقیت جشنواره امام رضا(ع) بعد از لطف خدا و کرامت امام رئوف حاصل تلاش جمعی 100 هزار نفری است که در سراسر عالم جشنواره را مدیریت می کنند.

پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-44976.html )