عنوان خبر: هفتمین هیات مدیره انجمن عکاسان قم انتخاب شد
(شاخه: فرهنگ و هنر)
يكشنبه 17 بهمن 1395 - 18:07:36

هفتمین دوره انتخابات هیات مدیره و بازرس انجمن عکاسان قم، شنبه شب با حضور 83 تن از اعضای این انجمن در تالار مجتمع فرهنگی هنری شهید سید مرتضی آوینی قم برگزار شد و هیات مدیره و بازرس جدید آن انتخاب شدند.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز،در ابتدای این جلسه رئیس پیشین انجمن عکاسان قم گزارشی از فعالیت های دوره قبل ارائه داد و گفت: کانون عکاسان قم در سال 1373 شکل گرفت و از سال 1381 با تغییر نام به انجمن عکاسان قم زیر نظر اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی قم به فعالیت خود ادامه داد.
مهدی رضایی مهر با بیان این که این انجمن از سال 1390 به عنوان موسسه به ثبت رسیده است، اظهار کرد: بر اساس اساسنامه هدف اصلی انجمن، آموزش و کمک به پیشرفت کمی و کیفی عکاسان استان قم است و در این سال ها در دوره های گوناگون افرادی که در هیات مدیره انجمن حضور داشتند در پیشرفت و هم افزایی جامعه عکاسی قم تلاش کرده اند.
وی برگزاری بیش از 200 جلسه هفتگی نقد عکس و نیز برپایی اردوها، کارگاه ها و کلاس های آموزشی و نمایشگاه و جشنواره های عکاسی را از جلمه فعالیت های این انجمن در این مدت برشمرد و ابراز امیدواری کرد که با تلاش هیات مدیره جدید و مشارکت همه عکاسان، شاهد رشد و پیشرفت بیش از پیش عکاسان استان باشیم.
رئیس پیشین انجمن عکاسان قم یکی از مشکل های انجمن عکاسان را نداشتن مکان ثابت دانست و گفت: انجمن عکاسان قم بیش از 300 تن عضو دارد که از این تعداد بیش از 100 تن جزو اعضای فعال این انجمن هستند.

* 83 تن در رای گیری انجمن عکاسان قم شرکت کردند

برای رای گیری و برگزاری انتخابات مجید ایرانی قمی، حسین مظاهری و روح الله مولوی به عنوان هیات رئیسه انتخاب شدند و پس از برگزاری انتخابات؛ از 83 رای ماخوذه، ابراهیم سلیمانی با 58 رای، ناصر ابراهیمی با 51 رای، رضا رحیمی تنها با 39 رای و محمد اخلاقی با 33 رای به عنوان اعضای اصلی هیات مدیره انجمن عکاسان قم انتخاب شدند که بر اساس اساسنامه این انجمن نفر پنجم نیز از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم معرفی می شود، هم چنین میثم بابا خانی با 43 رای به عنوان بازرس اصلی، وحید قاسمی زرنوشه با 32 رای به عنوان عضو علی البدل هیات مدیره و مصطفی خلیلی راد با 20 رای به عنوان بازرس علی البدل انجمن مذکور انتخاب شدند.
نسرین شیخ حسن، ابوالفضل ماهرخ، عباس بخشی پور، محمد رئیس میرزایی، محمدعلی صباغی، علی مظلومی و علی فرجی از دیگر نامزدان در انتخابات انجمن عکاسان قم بودند.

* «عکس بردار» زیاد وجود دارد، ولی «عکاس» کم داریم

ابراهیم سلیمانی از عکاسان پیشکسوت قم در این جلسه با بیان این که با تلاش و مشارکت همه می توانیم به قله های عکاسی دست یابیم، گفت: به لطف پیشرفت فناوری، امروزه کار راحت تر شده است و «عکس بردار» زیاد وجود دارد، ولی «عکاس» کم داریم و بین عکاس و عکس بردار بودن تفاوت وجود دارد.
وی با اشاره به ویژگی های قم در مقایسه با سایر استان ها بیان کرد: عنوان ها، اثرها و جشنواره های عکاسی متناسب با فعالیت عکاسان استان نیست و همه باید همت کنیم که انجمن هم چون دوره های قبل فعال تر شود و انجمن نباید متکی به فرد باشد و همه باید در اعتلای آن کوشش کنیم.
وی ادامه داد: هرچند که عکاسی یک هنر فردی است، اما تشکل های صنفی می توانند حقوق عکاسان را استیفا و از آنها حمایت کنند و پل ارتباطی با مرکزها و نهادهای مختلف باشند.

* به مساله اقتصاد در هنر از جمله عکاسی توجه شود

ناصر ابراهیمی از استادان رشته عکاسی مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر قم نیز در این جلسه گفت: با تغییر رویکرد عکاسی از آنالوگ به دیجیتال، عکاسی سرعت بیشتری پیدا کرده است و در دسترس عموم قرار گرفت.
وی با اشاره به فعالیت های مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر قم گفت: 3 سال است که رشته عکاسی در این مرکز راه اندازی شده است و 2 رشته عکاسی خبری و عکاسی تبلیغات در این مرکز فعالیت دارد.
وی توجه به مساله اقتصاد در هنر وعکاسی را مساله مهمی دانست و خاطرنشان کرد: در مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر قم تلاش کرده ایم تا خلاهای استان را در این زمینه شناسایی کنیم و برگزاری نمایشگاه ها و کارگاه های آموزشی عکاسی از جمله این فعالیت هاست.
عباس بخشی پور یکی دیگر از عکاسان نیز با بیان این که استان قم دارای ظرفیت ها و توانمندی های بالایی در عکاسی است، خاطرنشان کرد: برای بهره گیری بهینه از این توانمندی، نیازمند برنامه ریزی هستیم.
رضا رحیمی تنها نیز با تاکید بر امر مطالعه، آموزش و پژوهش در عکاسی؛ برگزاری کارگاه ها، کلاس ها و اردوهای آموزشی عکاسی را ضروری دانست.
نسرین شیخ حسن نیز با تاکید بر توانمندی های عکاسی در استان قم اظهار کرد: با برگزاری کارگاه های آموزشی و جلسه های نقد عکس، باید نقد و فهم عکس را ارتقا بدهیم.
هم چنین علی مظلومی در این جلسه بیان کرد: وظیفه هیات مدیره انجمن عکاسان، انجام کارهای ساختاری و مدیریتی است، چراکه اگر ساختار درست شود، بقیه امور نیز با روال منطقی جلو می رود.
مجید ایرانی قمی از اعضای هیات مدیره پیشین انجمن عکاسان قم، نداشتن مکان ثابت را یکی از مشکل های این انجمن دانست و اظهار کرد: در این مدت با تمام کمبودها تلاش کردیم که چراغ انجمن را روشن نگه داریم و کارهای خوبی نیز انجام شد.
هم چنین حسن دلیر نماینده اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی قم در این جلسه و رئیس اداره هنری این اداره کل، با تقدیر از تلاش های هیات مدیره پیشین، مطالبی را پیرامون انجمن و نحوه برگزاری انتخابات و اساسنامه آن بیان و بر تعامل، هم افزایی، هم فکری و مشارکت بیشتر عکاسان تاکید کرد.

منبع:ایرنا
پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-43457.html )