عنوان خبر: نخستین کنگره بین‌المللی مولاناپژوهی برگزار می شود
(شاخه: فرهنگ و هنر)
سه شنبه 16 آذر 1395 - 23:00:59

دبیر اجرایی اولین کنگره بین‌المللی مولاناپژوهی از برگزاری این کنگره از 23 تا 25 آذرماه امسال در شهر قونیه ترکیه خبر داد.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز،محمد شیرازی‌پور  در گفتگو  با خبرنگاران با اعلام این مطلب اظهار کرد: این کنگره در تاریخ 13 تا 15 دسامبر 2016 مصادف با 23 تا 25 آذرماه 95 در شهر قونیه کشور ترکیه با مشارکت دانشگاه‌های داخلی و سلجوق قونیه برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این کنگره تبادل و اشتراک دو کشور ایران و ترکیه در راستای ارتباطات فرهنگی و ادبیات مشترک منتسب به هر دو کشور است.

وی با بیان اینکه در گذشته کشور ترکیه به صورت مستقل بحث مولاناپژوهی را پیگیری می‌کرد، گفت: پژوهشگران داخلی نیز سال‌های متمادی با نشست‌ها و همایش‌های مختلف در داخل کشور این موضوع را دنبال می‌کردند و برای نخستین بار به صورت مشترک به دانشگاه‌های ایران و ترکیه اطلاع‌رسانی شد تا فصل مشترک علمی بین دو کشور در راستای مولاناپژوهی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه فراخوان این کنگره شهریور سال 95 اطلاع‌رسانی شد و دبیرخانه کنگره به صورت مشترک در شهر تهران و استانبول آغاز به کار کرد، گفت: دبیر علمی کنگره پروفسور علی تمیزال عضو هیأت علمی دانشگاه سلجوق ترکیه است.

شیرازی‌پور خاطرنشان کرد: از ابتدای آغاز کار کنگره 12 کمیته تخصصی از جمله کمیته پذیرش و ثبت‌نام، انتشارات، طراحی و گرافیک، اطلاع‌رسانی و رسانه، فناوری اطلاعات و... تشکیل شده و به صورت تخصصی مسائل اجرایی کنگره را دنبال کردند.

وی با اشاره به برنامه‌های این کنگره بین‌المللی گفت: نشست‌های تخصصی مولاناپژوهی با حضور استاد کریم زمانی، مولاناپژوه، مفسر و مترجم قرآن برگزار می‌شود و رونمایی تمبر کنگره و همچنین تمبر استاد کریم زمانی به پاس دهها سال تلاش در حوزه مولوی‌پژوهی در مراسم افتتاحیه کنگره صورت می‌گیرد.

دبیر اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی مولاناپژوهی و چهارمین کنگره بین‌المللی زبان، ادبیات و ارتباطات فرهنگی خاطرنشان کرد: نمایشگاه کتاب‌های تخصصی مولوی‌شناسی در بخش ویژه کنگره برپا می‌شود و از 15 مولاناپژوه دنیا در عصر معاصر به صورت ویژه تقدیر می‌شود.

وی با اشاره به برنامه شکوه ماندگار ویژه گرامیداشت یاد مولاناپژوهان وفات یافته، گفت: سیدجعفر شهیدی، بدیع الزمان فروزان‌فر، عبدالحسین زرین کوب، جلال الدین همایی، علامه محمدتقی جعفری، محمد استعلامی، عصمت ستارزاده و... از جمله کسانی هستند که یاد آنها در این کنگره زنده نگه داشته می‌شود.

شیرازی‌پور یادآور شد: شرکت‌کنندگان این کنگره از کشورهای ایران، ترکیه، تاجیکستان، پاکستان، افغانستان، هند، عراق و ازبکستان هستند، که تندیس مولانا به تمام شرکت‌کنندگان به عنوان یادمان کنگره اهدا می‌شود.

وی با اشاره به محورهای تعیین شده برای کنگره گفت: مولاناپژوهی (مطالعات و تحقیقات پیرامون مثنوی معنوی، کلیات شمس، رباعیات، بلاغت، مکتوبات، فیه ما فیه و مجالس سبعه)، ادبیات عرفانی، ادبیات غنایی، ادبیات حماسی، ادبیات تطبیقی، ادبیات داستانی، ادبیات کودک و نوجوان، ادبیات مقاومت و زبان و ادبیات فولکولوریک از جمله محورهای این همایش است.

وی با بیان اینکه بیش از 110 داور داخلی و خارجی در ارزیابی مقالات همکاری مستمر با کنگره داشتند، اضافه کرد: در بخش داخلی و خارجی 717 مقاله دریافت شده که از این تعداد 569 مقاله مورد پذیرش واقع شده و 20 مقاله ویژه بنا است به صورت شفاهی در روز برگزاری کنگره ارائه شود.

وی خاطرنشان کرد: مجمع جهانی صلح اسلامی، دانشگاه‌های آزاد اسلامی، دانشگاه علمی کاربردی، دانشگاه سلجوق و ... در برگزاری این همایش همکاری داشتند.

پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-42544.html )