عنوان خبر: پرهيز از تفكر جناحي در امر به معروف و نهي از منكر
(شاخه: سیاست)
شنبه 17 مهر 1395 - 16:25:35

آیت الله سید محمد سعیدی روز شنبه در نشست اعضای شورای اداری استان قم به مناسبت هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر در تالار معصومیه فرمانداری قم، بیان کرد: برخی از رسانه ها به دلیل مسائل جناحی و سیاسی تنها طرف مقابل خود را به رعایت احکام شرعی دعوت می کنند و خود توجهی به آن ندارند مانند جریان اشتباهی که در خصوص دست دادن خانم ابتکار اتفاق افتاد و معلوم شد طرف مقابل زن بوده است.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز،وی با اشاره به این که در عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر ملاحظه اشخاص جایگاهی ندارد، گفت: فرهنگ اهل بیت(ع) این بوده که اگر در حوزه زیر نظر آنها اشتباهی صورت می گرفت با آن برخورد کرده و به خاطر برخی از منافع مادی از آن چشم پوشی نمی کردند.
سعیدی در ادامه با اشاره به این که امام حسین(ع) حرکت خود را برای اقامه امر به معروف و نهی از منکر آغاز کرد، افزود: این دو فریضه الهی مانند سایر اعمال دینی شرایط و لوازمی دارد که شناخت آنها برای اجرای مناسب امر به معروف و نهی از منکر در زندگی فردی و اجتماعی لازم است.
وی با بیان این که برای اجرای احکام الهی نخست باید آنها را شناخت، ادامه داد: فراگیری حکم برای عمل به آن ضروری است مانند این که حجاج برای سفر حج در گام اول با احکام این سفر آشنا می شوند.
امام جمعه موقت قم بیان کرد: پس از شناخت و کسب معرفت نسبت به احکام امر به معروف و نهی از منکر، باور قلبی مهمترین عاملی است که موجب زنده نگاه داشتن این فریضه در جامعه می شود.
سعیدی با اشاره به این که عمل به احکام الهی نیازمند هماهنگی میان گفتار و رفتار است، گفت: در مورد امر به معروف و نهی از منکر بسیاری از مردم نسبت به آن علم و آگاهی دارند اما در این خصوص باور قلبی ندارند و به همین دلیل برای عمل به آن تلاش نمی کنند.
وی بیان کرد: در وصیتنامه ها مشاهده نمی شود که شخصی برای انجام ندادن امر به معروف و نهی از منکر پشیمان باشد و برای جبران آن درخواست انجام کاری را از بازماندگان خود داشته باشد.
وی ادامه داد: هم اکنون در جامعه ما نسبت به برخی از مسائل که آسیب چندانی ندارد حساسیت وجود دارد اما در خصوص مهمترین توطئه های فرهنگی دشمن مانند نفوذ ماهواره ها و شبکه های اجتماعی نامناسب در میان خانواده ها که باعث فساد و نابودی افراد می گردد، هشدار خاصی داده نمی شود.
سعیدی با اشاره به این که در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر ملاحظه های عاطفی و نفسانی را نباید مورد توجه قرار داد، گفت: انسان مشاهده می کند برخی از افراد نسبت به اقوام و آشنایان خود پیرامون فریضه امربه معروف و نهی از منکر توجهی ندارند، اما دیگران را مدام توصیه می کنند.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم نیز در این جلسه گفت: در طول سال های گذشته ارتباط خوبی با مسئولان دستگاه های اجرایی استان برقرار و شورای امر به معروف در مجموعه زیر نظر آنها تشکیل شده است.
حجت الاسلام والمسلمین علی سلیم زاده با اشاره به لزوم تاثیرگذاری شوراهای امر به معروف دستگاه های اجرایی در محیط کار، افزود: باید از میان اعضای شورا، فردی در قالب دبیر با ستاد امر به معروف استان در ارتباط باشد تا فعالیت ها بر اساس هماهنگی انجام شود.
وی از تفکیک کارمندان زن از مرد به عنوان یک موفقیت در دستگاه های اجرایی استان قم نام برد و ادامه داد: قانون امر به معروف و نهی از منکر باید در اداره های استان تبیین گردد تا کارکنان و مردم با آن آشنا شوند.
سلیم زاده با اشاره به این که هر دستگاهی باید نسبت به موارد امر به معروف و نهی از منکر مورد نیاز خود شناخت کافی داشته باشد، گفت: بودجه فرهنگی دستگاه های اجرایی باید برای امر به معروف هزینه شود و همه مدیران و مسئولان موظف هستند فرهنگ پذیرش این فریضه را از طریق آموزش در مجموعه زیر نظر خود تقویت کنند.
وی افزود: برخی از دستگاه های اجرایی استان قم مانند کمیته امداد اقدام های خوبی در خصوص آموزش فریضه امر به معروف و نهی از منکر انجام دادند و برخی دیگر توجه کافی را نداشتند.
هر ساله هفته اول ماه محرم به نام هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری می شود.

پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-41798.html )