عنوان خبر: قم در رتبه هشتم طرح «تابستانه کتاب»
(شاخه: فرهنگ و هنر)
شنبه 26 تير 1395 - 01:41:44

حجت الاسلام علی اسماعیلیان، معاون فرهنگی ارشاد استان قم به طرح «تابستانه کتاب» اشاره کرد و گفت: این استان تاکنون با 78 کتابفروشی فعال توانست جایگاه هشتم طرح «تابستانه کتاب» را بر اساس پرفروش ترین استان بر اساس کتاب را از بین 31 استان سراسر کشور از آن خود کند.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز،اسماعیلیان با بیان اینکه با کمک اتحادیه ها و کتابفروشی ها  تلاش می کنیم تا کتابفروشی ها این استان نیز جزو پرفروش های این طرح باشند، گفت: استقابل کتابفروشی ها از «تابستانه کتاب» آغاز خوبی را برای کتابفروشی ها نوید می دهد.

معاون فرهنگی ارشاد استان قم بیان کرد: طی بازدیدی که مدیر عامل خانه کتاب در پنج شنبه هفته گذشته (24 تیرماه) از کتابفروشی های این استان داشتند، انگیزه کتابفروشی ها برای مشاکت بیشتر در این طرح تقویت شده است و تعداد کتابفروشی هایی که در این طرح فعال نبوده اند با همکاری و تشویق خانه کتاب رو به افزایش است. این میزان افزایش در مقایسه با طرح«عیدانه کتاب» به وضوح قابل مشاهده است. به طوری که تعداد کتابفروشی های این استان در عیدانه کتاب بسیار اندک بود اما در تابستانه کتاب افزایش چند برابری کتابفروشی ها را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: با اجرای طرح هایی مانند «تابستانه کتاب»، کتاب را در سبد کالایی مردم قرار می دهیم. امیدواریم این استقابل را در میزان فروش نیز شاهد باشیم.

اسماعیلیان استان قم را یک نمایشگاه دائمی کتاب عنوان کرد و گفت: تعداد کتابفروشی های این استان بسیار زیاد است و بیشتر آنها  کتاب های خود را با تخفیف ارائه می کنند. این درحالی است که شاید در شهر ها  استان های دیگر، هر شهر تعداد محدودی کتابفروشی داشته باشد و مردم صرفا از آنها خرید می کنند. ام در استان قم مردم می توانند از کتابفروشی های مختلف خرید کنند.

«تابستانه کتاب» کتابفروشی ها را از رکود خارج کرد

حمید خلیلی، مسئول کتابفروشی «شهید کاظمی» قم، میزان استقابل مردم از طرح تابستانه کتاب را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در شرایط مشابه سال گذشته که کتابفروشی ها از فروش قابل توجهی برخوردار نبودند اما امسال با اجرای طرح تابستانه کتاب ما شاهد استقابل خوبی از طرف مردم هستیم.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح«تابستانه کتاب» جنب و جوش خاصی در کتابفروشی ها ایجاد شده است، گفت: با پایان یافتن نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، کتابفروشی ها دچار رکود می شوند. این رکود تا ماه شهریور همچنان ادامه دارد. اما با اجرای این طرح، کتابفروشی ها  جانی دوباره گرفته اند.

مسئول کتابفروشی شهید کاظمی قم به مقایسه طرح «عیدانه کتاب» و «تابستانه کتاب»» پرداخت و گفت: در زمان اجرای طرح «عیدانه کتاب» مردم درگیر  تعطیلات عید و امور مربوط به آن  بودند و کتاب در متن و مرکز توجه مردم نبود. اما در تابستانه کتاب فرصت بهتری برای بهره مندی از این تسهیلات برای آنها فراهم شد.

وی افزود: هر چند در ایام تابستان مدارس و دانشگاه ها تعطیل هستند اما تاکنون استقبال خوبی را شاهد بودیم. یکی از  علت های اصلی این استقابل این است که مردم با طرح عیدانه کتاب آشنا بودند و این امر زمینه  استقبال آنها را از این طرح فراهم کرده است.

خلیلی در پایان عنوان کرد: با وضعیت فعلی کتاب در جامعه ما، باید با استفاده از طرح ها و برنامه های مختلف مردم را با کتاب آشنا کرد تا به سمت کتابخوانی بروند.

کتابفروش ها زمینه استقبال مردم از طرح «تابستانه کتاب» را ایجاد کنند

مهدی بیاتی؛ مسئول کتابفروشی دارالفکر از دیگر کتابفروشی  عضو طرح تابستانه کتاب استان قم گفت: تاکنون استقابل مردم از طرح تابستانه کتاب چهار برابر طرح عیدانه کتاب بوده است. کسانی که از طرح عیدانه استفاده کرده اند از  تابستانه کتاب نیز بهره مند شدند.

بیاتی به طرح «پائیزه کتاب» اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح در آینده استقبال مضاعفی را به همراه خواهد داشت چرا که هم مردم و هم کتابفروشی ها فرصت کافی برای آشنایی و اعتماد به این طرح ها را پیدا کرده اند.

وی نقش کتابفروشی ها در  اجرای بهتر این طرح ها را بسیار مهم دانست و گفت: کتابفروشی ها باید کتاب های پر فروش ناشران را در کتابفروشی خود را عرضه کنند تا نیاز مخاطبان را رفع کنند. درحالی که تعدادی از کتابفروشی ها از عرضه کتاب های متنوع و به روز خودداری می کنند. این امر باعث می شود مردم از رفتن به کتابفروشی ها خودداری کنند.

بیاتی در پایان گفت: اجرای طرح های حمایتی از کتابفروشی زمینه آشنایی مردم با کتابفروشی ها را فراهم کرده است. بنابراین باید از این فرصت برای معرفی خودمان به مردم به بهترین نحو  استفاده کنیم.

پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-40588.html )