عنوان خبر: حضوردرانتخابات وظیفه دینی و ملی است
(شاخه: سیاست)
دوشنبه 3 اسفند 1394 - 23:59:28

استاد سطح عالی حوزه بیان کرد: حضور مثبت در انتخابات یک وظیفه دینی و ملی است؛ وظیفه ملی است از این جهت که به رشد و تعالی کشور ایران کمک می‏کند و وطن دوستی نیز طبق نص صریح پیامبر اکرم، نشانه ایمان یک بنده خداست.


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز،آیت‎الله هادی عباسی‌خراسانی، استاد حوزه علمیه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از قم، گفت: خداوند متعال انسان را آزاد آفرید و برای تجلی این عظمت به او به اراده و انتخاب عطا کرد؛ اگر قرار باشد که برای انسان یک امتیاز تعیین کنیم همان انتخاب است.

وی افزود: خداوند در قرآن فرموده است که ما به همه بندگان نعمت‎هایی عطا کردیم ولی آنها خواه شاکر باشند و خواه آن را کفران کنند؛ یعنی اینکه انسان‎ها مجبور به شکر نیستند و هر کس که شکر یا کفر کرد باید به تبعات آن آگاه باشد.

وی خاطرنشان کرد: از بزرگترین نعمات الهیف نعمت عبودیت و پذیرش ولایت الهی است و اینکه انسان عبد خدا است و کسی که عبد خداوند است دارای تکلیف است و یکی از این تکالیف شکر نعمت اراده و انتخاب است.

عباسی‌خراسانی بیان کرد: انتخاب در یک حکومت اسلامی و نظام اسلامی در حقیقت یک تکلیف و وظیفه دینی است؛ برای اینکه انسان در سرنوشت خود اراده خود را دخیل می‎کند و وقتی به او چنین حقی داده شده است، شکر این نعمت مشارکت در امور کلان سیاسی با انتخاب اصلح انجام می‎شود.

وی گفت: حضور مثبت در انتخابات یک وظیفه دینی و ملی است؛ وظیفه ملی است از این جهت که به رشد و تعالی کشور ایران کمک می‏کند و وطن دوستی نیز طبق نص صریح پیامبر اکرم، نشانه ایمان یک بنده خداست و همه مومنان باید نسبت به وطن خود حساسیت حبی داشته باشند و هر کاری که در جهت رشد و تعالی آن کشور می‎شود را باید سرلوحه رفتار خود قرار دهند.

وی اظهار کرد: از دیگر سوی این حضور یک وظیفه دینی و انقلابی است؛ این حضور از جهت اینکه رهبر انقلاب ما را به آن توصیه کرده است و مراجع نیز مشوق ما در این امر هستند یک وظیفه دینی است که باید نسبت به آن حساس بود.

استاد سطح عالی حوزه بیان کرد: از دیگر سوی اگر این مسmله یک تکلیف دینی است باید در انجام آن تعجیل کنیم که تعجیل در خیرات از لوازم عمل خیر است؛ از این جهت مشاهده می‎کنیم که امام راحل و مقام معظم رهبری همیشه جزو اولین کسانی هستند که رای خود راب به صندوق می‎ریزند و با نیت عبادت خدا و عمل به تکلیف الهی نیز این عمل خیر را انجام می‎دهند.

وی گفت: جمهوری اسلامی آرزوی همه انبیای الهی بوده است زیرا همه به این دلیل آمدند که بتوانند با تشکیل یک حکومت دینی، حکم خدا را استوار کنند و به همین دلیل حفظ حکومت اسلامی از اوجب واجبات است و حضور مردم به نوعی تایید این نظام است و عامل ناامیدی دشمنان؛ قرآن کریم و روایات معصومین(ع) در این زمینه تاکیدات بسیاری مطرح کرده‎اند که این تایید و تبری از دشمنان وناامید کردن دشمنان چه آثار و برکاتی دارد.

وی با ذکر این مطلب که حضور در انتخابات نه تنها تایید نظام اسلامی بلکه تایید دین و اسلام و شرع است، گفت: انتخابات نماد این تکلیف الهی است؛ انتخابات در عصر ما بیعت با امام زمان(ع) و نایب آن حضرت یعنی مرحوم امام و مقام معظم رهبری و همه علاقه مندان به استقرار و تداوم نظام اسلامی است.

این استاد حوزه بیان کرد: تایید در شرع به دو شکل بیانی و بنانی است؛ در تایید بیانی، فرد با صحبت و حرف به نوعی محبوب خود را تایید می‎کند که در نظام اسلامی این تایید به شکل حضور در مراسم‎های ملی و انقلابی از جمله راهپیمایی‎ها و تجمعات متجلی می‏ شود.

وی گفت: تایید بنانی نظام اسلامی نیز با انگشتان و امضای مردم برای حضور این حماسه ملی صورت می‎گیرد و ما با تایید نظام اسلامی به نوعی به وظیفه خود عمل می‎کنیم.

عباسی خراسانی بیان کرد: انتخاباتی که در پیش داریم بسیار حساس و مهم است زیرا ارکان اساسی این کشور را در بر می‏ گیرند؛ اگر نظام اسلامی نیازمند به تایید داشت خبرگان، اراده مردم را در زمینه تعیین رهبری مشارکت می دهند.

وی گفت: در زمینه انتخابات مجلس نیز باید گفت که امام راحل فرمودند که مجلس در راس همه امور است زیرا ممکلت با قانون اداره میشود و به همین خاطر باید قانون شناسان خوبی انتخاب شوند.

این استاد و نویسنده حوزوی بیان کرد: انتخابات محل حضور سلایق مختلف است و نباید با حذف سلیقه‎ای از حضور افرادی که برای رشد کشور سلیقه‎های متفاوت دارند جلوگیری کرد؛ اما این فرایند باید در یک زمینه اخلاقی انجام شود و هیچ کس حق تخریب رقیب را به هر شکی ندارد؛ هر رای ما به هر کس و سلیقه‎ای که انجام می‏ شود در واقع دعوت همگانی به وثاق عمومی است زیرا انتخابات تجلی وحدت ملی است.

وی اظهار کرد: امام علی(ع) فرمودند که اگر شما انسانهای باتقوا را انتخاب کردید هیچ وقت ضرر نمی کنید و به همین دلیل ما مامور به انتخاب اصلح و شایسته ملت ایران هستیم تا با انتخاب فردی آگاه، متدین، اخلاق مدار، همراه با نظام و رهبری سرونوشت بهتری برای این کشور رقم بزنیم در واقع انتخاب ما باید عاقلانه و عارفانه باشد.


پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-38231.html )