عنوان خبر: همه باید به اصل مهم وحدت ملتزم باشیم
(شاخه: سیاست)
جمعه 4 دي 1394 - 17:05:00

امام جمعه قم: گفت:در هفته وحدت، شادی بر سر مشترکات است نه دعوا بر سر اختلاف‌ها بنابراین همه باید به اصل مهم وحدت ملتزم باشیم.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز،آیت‌الله سید محمد سعیدی ظهر امروز در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه «صف» اظهار کرد: خداوند در این سوره به مومنان می‌فرماید چرا به آنچه می‌گویید عمل نمی‌کنید؟

وی افزود: مصداق این آیات مربوط به مسلمانان صدر اسلام نبوده و مربوط به همه دوران‌ها می‌شود؛ تضاد قول و عمل نه تنها از نظر شرع مورد مذمت واقع شده بلکه از نظر عقل هم مذموم است زیرا این امر دارای خطرات زیادی از جمله روی آوردن به نفاق است.

امام جمعه قم خاطرنشان کرد: حتی کسانی که امر به معروف می‌کنند ولی خودشان آن را ترک کرده‌اند هم مشمول این آیات می‌شوند؛ در روایتی از امیرالمومنین علی(ع) می‌خوانیم که فرمودند از رحمت خداوند دور باد کسی که امر به معروف کرده و آن را ترک می‌کنند و نهی از منکر کرده و خود عامل به آن هستند.

وی با بیان اینکه این آیات خطاب به مومنان است نه منافقان خاطرنشان کرد: خداوند طی آیات و سوره‌های مختلف، به تربیت اخلاقی و دینی مسلمانان و مومنان می‌پردازد.

سعیدی در خطبه دوم با اشاره به سالروز میلاد حضرت مسیح(ع) گفت: ایشان به اذن خداوند به آسمان رفتند تا در هنگام ظهور حضرت ولی عصر(عج) به یاری ایشان بشتابند.

تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) همچنین به سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) اشاره و تصریح کرد: این روز را به نام اخلاق و مهرورزی هم نامیده‌اند زیرا از جمله رسالت‌های پیامبر(ص) این بود که فضای پر از بداخلاقی دوره جاهلیت را به فضایی آکنده از اخلاق و محبت تبدیل کردند.

وی افزود: در هفته وحدت، شادی بر سر مشترکات است نه دعوا بر سر اختلاف‌ها بنابراین همه باید به اصل مهم وحدت ملتزم باشیم.

سعیدی 9 دی ماه روز بصیرت و میثاق با ولایت را مورد توجه قرار داد و گفت: مردم قم فاصله میان 9 تا 19 دی را به نام دهه بصیرت نامگذاری کرده‌اند و مجالس مختلفی به همین مناسبت برگزار می‌شود.

امام جمعه قم با بیان اینکه مسئله فتنه از چند منظر باید مورد بررسی قرار بگیرد عنوان کرد: آثار شوم فتنه، مقایسه گناه آن با آدم کشی از منظر قرآن، حکم خدا در مورد فتنه‌گران، اینکه چه کسی می‌تواند با فتنه مقابله کند و نقش مردم در برخورد با فتنه‌ و فتنه‌گران و همچنین اتفاقات سال 1388 باید به دقت مورد بررسی واقع شوند.

وی بیان کرد: قرآن کریم می‌فرماید از فتنه بزرگی که در پیش است بپرهیزید و در دفع آن بکوشید زیرا به گونه‌ای است که به ستمکاران یعنی همان فتنه‌گران لطمه می‌زند بلکه دامن‌گیر همگان خواهد شد؛ خطاب این آیه متوجه همه مومنان است و همگان را به وحدت دعوت می‌کند چون آثار شوم آشوب و بر هم زدن نظم عمومی فراگیر است.

سعیدی با اشاره به معنای فتنه در قرآن گفت: فتنه گناهی اجتماعی است و آثار شوم آن منحصر به آشوب‌گران نیست بلکه به دیگران هم سرایت می‌کند بنابراین قرآن می‌فرماید گناه فتنه از گناه آدم کشی هم بالاتر است؛ خداوند دستور داده برای ریشه‌کن کردن فتنه و فتنه‌گران با آنها برخورد کنید.

خطیب جمعه قم با بیان اینکه عده‌ای در مقابله فتنه‌گران ساکت هستند خاطرنشان کرد: انسان نباید در مقابل فتنه و آتش آن سکوت کند، پیامبر اکرم(ص) درباره کسانی که در این موارد ساکت هستند می‌فرماید هر کس آنجا که باید سخن بگوید لب فرو بندد شیطان گنگ است.

وی ادامه داد: حضرت علی(ع) می‌فرمایند در این موارد باید به فتنه‌شناسان مراجعه کرد چون این افراد هستند که می‌توانند آن را ریشه‌کن کنند و مردم هم با هدایت او می‌توانند وارد میدان شوند؛ ایشان فرمودند من بودم که چشم فتنه را درآوردم و جز من هیچ کس جرأت چنین کاری نداشت.

سعیدی با اشاره به وقایع سال 88 عنوان کرد: دشمنان با سوء استفاده از مسائل به وجود آمده و برخی عوامل داخلی خود آتشی را برپا کند که فقط رهبر معظم انقلاب توانستند این فتنه را به موقع شناسایی کنند و با کمک نیروهای بصیر و ولایت‌مدار، آتش فتنه را خاموش کرده و بازی خوردگان را به حاشیه برانند.

تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) افزود: باز هم انتخاباتی دیگر در پیش است و دشمنان همچنان در کمین و امیدوار به نفوذ؛ انتخابات در جمهوری اسلامی ایران دارای ویژگی‌هایی همچون آزاد بودن، قانونی بودن و سالم بودن است و نظام اسلامی به حق، یک نظام مردم‌سالار دینی است و بر این اساس مردم از طریق انتخابات افراد متعهد و مسئول را برای اداره کشور و پیشرفت به سمت اهداف و آرمان‌های بلند اسلامی را بر کرسی می‌نشانند به همین دلیل دشمنان در این ایام، بلندگوها و رسانه‌های خود را فعال کرده و از درون جامعه هم، به تحریم مهره‌ها و افراد ساده‌اندیش می‌پردازند تا با اظهار نظرهای تفرقه‌انگیز، کاری کنند مردم به بیراهه بروند و از انسجام و وحدت فاصله بگیرند.

وی گفت: نقش افراد مزدور، تفرقه‌افکنی در میان مردم است و دشمنان هم در این بین، سود می‌برند بنابراین شخصیت‌های دلسوز نظام باید مراقب اظهارنظرهای خود باشند.

سعیدی با بیان اینکه خدامحوری، بصیرت و قدرت تشخیص دشمن در هر رنگ و لباس از جمله ویژگی‌هایی است که اعضای مجلس خبرگان باید داشته باشند خاطرنشان کرد: غیر وابستگی به باندهای قدرت و ثروت و داشتن مرزبندی‌های شفاف با دشمنان و فتنه‌گران هم جزو این خصوصیات است و چنین مجلسی نه تنها از دشمنان تاثیر نمی‌پذیرد بلکه نقشه‌ها و توطئه‌ها را به موقع می‌شناسد و دست متجاوزین به حریم جمهوری اسلامی را قطع می‌کند.

امام جمعه قم در ادامه به حوادث نیجریه پرداخت و عنوان کرد: جمعیت شیعیان در نیجریه با حدود 15 میلیون نفر، مدت‌هاست از ناحیه ارتش این کشور و تروریست‌های بوکوحرام به شدت مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد و سازمان‌های بین‌المللی هم فقط سکوت کرده‌اند؛ قتل عام اخیر شیعیان و دستگیری شیخ زکزاکی چند روز بعد از راهپیمایی عظیم اربعین رخ داد. 5 میلیون نفر شیعه، اهل سنت و حتی مسیحی حدود 160 کیلومتر را در نیجریه طی کردند تا در مراسم ویژه این روز شرکت کنند.

وی افزود: شیعیان در طول تاریخ با همین مظلومیت‌ها و اتحاد خود، پیام مکتب اهل بیت(ع) را به گوش جهانیان رسانده‌اند.

تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) با اشاره به شهادت سمیر قنطار به دست جنایت‌کاران صهیونیست گفت: قهرمانان با ترور نابود نمی‌شوند بلکه رویش‌های جدید حاصل می‌شود.

وی در خاتمه تصویب قانون محدودیت سفر به ایران در کنگره آمریکا را مورد توجه قرار داد و افزود: این امر نشان‌دهنده عمق کینه و بغض مسئولان آمریکایی نسبت به ایران است؛ همین مسئله سبب می‌شود بی اعتمادی ما نسبت به دولتمردان ایالات متحده بیشتر شود و شعار «مرگ بر آمریکا» هنوز جزو شعارهای اصلی ملت ما باشد.

منبع:فارس
پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-37167.html )