عنوان خبر: هیچ زائری بدون ویزا به عراق سفر نکند
(شاخه: سیاست)
يكشنبه 8 آذر 1394 - 23:59:43

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: دولت عراق اجازه نمی‌دهد هیچ زائری بدون ویزا به کشور عراق سفر کند.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز،رئیس ستاد اربعین کشور گفت: تا دیروز نزدیک به یک میلیون و 455 هزار روادید برای زائران ایرانی مراسم اربعین در کربلا صادر شده است که یک میلیون و 300 هزار نفر از آنان نیز تاکنون به عراق رفته‌اند.

حسین ذوالفقاری پیش از ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به اینکه امنیت کامل زائران حسینی فراهم شده است، اظهار کرد: با برگزاری جلسات مختلف با دولت عراق تلاش کردیم امنیت زائران به صورت کامل فراهم شود.

وی افزود: در حال حاضر دولت ایران و عراق در آمادگی کامل به سر می‌برد تا چنانچه حادثه‌ای رخ داد به سرعت نیروهای امدادی و خدماتی خود را به منطقه اعزام کند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به اینکه چندین مرکز درمانی سرپایی توسط نیروهای امدادی در عراق تشکیل شده است، گفت: در حال حاضر تعدادی آمبولانس به همراه 90 تن دارو به عراق ارسال شده است.

ذوالفقاری تصریح کرد: برای آسایش زائران حسینی در طول مسیر 185 هزار مکان برای اسکان زائران آماده شده است که در تمام این مکان‌ها خدمات خوبی به زائران ارائه می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت مناسب استانداری‌ها برای خدمت‌رسانی به زائران حسینی گفت: بخشی از کمک‌هایی که به وسیله استانداری‌ها جمع‌آوری شده به استان‌های ایلام و خوزستان و بخش دیگری به کشور عراق ارسال می‌شود.

رئیس ستاد اربعین کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر در حدود یک هزار و 700 روحانی برای تبلیغ احکام اسلام به عراق اعزام شده‌اند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه 3 هزار نفر در مرز مهران به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند، گفت: خدمات درمانی به صورت شبانه‌روزی ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه همه زائران حسینی باید با ویزا و پاسپورت از کشور خارج شوند گفت: برخی از زائران حسینی گمان می‌کنند بدون ویزا و پاسپورت می‌توانند از کشور خارج شوند از همین رو به مرزها می‌آیند که این امر امکان‌پذیر نیست.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور بیان کرد: تا روز گذشته حدود یک میلیون و 455 هزار ویزا صادر شده است که یک میلیون و 300 هزار نفر از زائران حسینی به عراق رفته‌اند و روز گذشته 105 هزار نفر از مرز خارج شده‌اند.

ذوالفقاری تاکید کرد: در حال حاضر دولت و مردم عراق مهمان‌نوازی خوبی از زائران داشته‌اند زیرا که دولت ایران موکب‌ها و محل اسکان‌های اندکی برای زائران فراهم کرده بود که سبب شد تا بیشتر زائران مهمان مردم عراق شوند.

وی با اشاره به اینکه متولی و میزبان اصلی اربعین حسینی مردم و دولت عراق هستند، گفت: دولت تنها در زمینه ساماندهی کمک‌های مردمی فعالیت کرده است و تمام خدماتی که به زائران حسینی ارائه می‌شود مردمی است.

رئیس ستاد اربعین کشور یادآور شد: در مرز چزابه 30 موکب و در مرز مهران و شلمچه در حدود 220 موکب آماده شده که همه این موکب‌ها مردمی است.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه نباید نمادهای ایران در عراق برجسته شود، گفت: با استفاده از ظرفیت اربعین حسینی می‌توان انسجام جهانی را در جامعه شکل داد.

وی تصریح کرد: با توجه به فتوای آیت‌الله سیستانی زائرانی که پنج روز قبل و پنج روز بعد از اربعین حسینی به امام حسین (ع) و یاران با وفایشان سلام بدهند ثواب سلام در روز اربعین را خواهند برد.

هیچ زائری بدون ویزا به عراق سفر نکند

حسین ذوالفقاری عصر امروز نیز در دیدار با آیت‌الله علوی‌گرگانی با اشاره به برنامه‌های ستاد اربعین کشور اظهار کرد: اقدامات مناسبی نسبت به سال گذشته برای خروج زائران از کشور اندیشیده شده است.

وی افزود: تا کنون بیش از یک میلیون و 500 هزار ویزا صادر شده ‌که یک میلیون و 350 هزار نفر از کشور خارج شده‌اند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به اینکه برخی از افراد گمان می‌کنند مانند سال گذشته بدون ویزا می‌توانند از کشور خارج شوند، گفت: دولت عراق اجازه نمی‌دهد هیچ زائری بدون ویزا به کشور عراق سفر کند.

ذوالفقاری تصریح کرد: افرادی که بدون ویزا قصد خروج از کشور را دارند در مرزها سبب ایجاد مشکلاتی می‌شوند از همین رو می‌خواهیم همه افراد با ویزا و گذرنامه از کشور خارج شوند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت مردمی نسبت به سال گذشته مناسب‌تر شده است گفت: فعالیت‌های مردمی وابسته به هیچ نهاد و ارگانی نیست و با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اصل مردمی بودن فعالیت‌های اربعین حسینی در راس فعالیت‌ها و تبلیغات قرار دارد.

رئیس ستاد اربعین کشور خاطرنشان کرد: برنامه‌هایی برای برگشت زائرانی که زودتر به کربلای معلی رفته‌اند از فردا انجام می‌شود تا حوادثی که در سال گذشته رخ داده بود تکرار نشود.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه موکب‌هایی برای اسکان زائران حسینی برپا شده است گفت: موکب‌ها تا زمان برگشت زائران ایرانی به کشور برپا خواهد بود و مردم به خدمت رسانی به زائران حسینی خواهند پرداخت.

وی بیان کرد: دولت و مردم عراق میزبان و متولی اصلی مراسم اربعین حسینی هستند و از همین رو باید مقررات و قوانین کشور عراق به درستی انجام شود تا مشکلی به وجود نیاید.

اعزام بیش از 1700 روحانی به کربلای معلی

حسین ذوالفقاری همچنین عصر امروز نیز در دیدار با آیت‌الله موسوی اردبیلی با اشاره به فعالیت‌های ستاد اربعین کشور، اظهار کرد: برای هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی مسئولیت ستاد اربعین بر عهده وزارت کشور گذاشته شد.

وی افزود: در حال حاضر یک میلیون و 450 هزار ویزا صادر شده است و یک میلیون و 300 هزار نفر از مرز خارج شده‌اند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به اینکه هیچ مشکلی در حوزه تامین امنیت مردم وجود نداشته است، گفت: مشکلاتی در حوزه اسکان زائران در مسیر نجف و کربلا وجود دارد که با توجه به مهمان نوازی مردم عراق این مشکلات حل می‌شود.

ذوالفقاری تصریح کرد: در حال حاضر یک هزار و 700 روحانی برای آموزش و تبلیغ دین اسلام به کربلای معلی اعزام شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های امدادی مناسبی صورت گرفته است، گفت: چندین مرکز و پایگاه امدادی برپا شده است و چندین تن دارو به عراق ارسال شده است.

رئیس ستاد اربعین کشور خاطرنشان کرد: هزاران موکب در نجف و کربلای معلی برای استفاده زائران عراقی و ایرانی برپا شده است.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه برخی از زائران ایرانی خواستار خروج بدون ویزا از مرزها هستند، گفت: با توجه به مصوبه و تاکید رهبر معظم انقلاب هیچ زائری بدون ویزا و گذرنامه نمی‌تواند از کشور خارج شود.

وی بیان کرد: در سال گذشته بسیاری از مردم بدون ویزا از کشور به کربلای معلی رفتند در حالی که امسال متفاوت بوده و هموطنان باید برای عزیمت به کربلای معلی ویزا و گذرنامه داشته باشند.

مشکل خاصی در عزیمت زائران به کربلا نداشته‌ایم

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت: با توجه به همراهی مردم، در حوزه‌های حمل و نقل، اسکان، تغذیه، امنیت، مسائل بهداشتی و درمانی مشکل حادی نداشته‌ایم.

همچنین حسین ذوالفقاری امشب در دیدار با آیت‌الله سبحانی نیز در خصوص خدمات ارائه شده به زائران برای عزیمت به کربلای معلی بیان کرد: در نقاط مرزی کشور 300 هیئت و موکب فعال بوده و به زائران خدمات ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه در کشور عراق نیز 18 هزار موکب برپا شده است بیان کرد: هلال احمر در کشور عراق عهده‌دار ارائه خدمات درمانی به زائران است.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه تبلیغی و فرهنگی اظهار کرد: اقدامات قابل توجهی از جمله اعزام 1700 نفر از علما به عراق صورت گرفته است و همچنین بسته‌های فرهنگی زیادی تهیه شده است.

وی بیان کرد: با توجه به همراهی مردم، در حوزه‌های حمل و نقل، اسکان، تغذیه، امنیت، مسائل بهداشتی و درمانی مشکل حادی نداشته‌ایم.

ذوالفقاری با بیان اینکه پیش بینی می‌کنیم که برگشت زائران آغاز شود، اظهار کرد: پیش بینی شده است که در هنگام برگشت نیز خدمات لازم به زائران ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه هوای بارانی ممکن است موجب بروز مشکل برای زائران می‌شود ادامه داد: تنها مشکل ما حضور افراد بدون ویزا در مرزها است و این در حالی است که بر این نکته تاکید شده است که عزیمت زائران به کربلا با استفاده از گذرنامه و ویزا صورت گرفته و مقررات ما و دولت عراق رعایت شود.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور از اعزام یک هزار و 700 روحانی به کربلای معلی برای آموزش و تبلیغ مبانی دینی خبر داد.
منبع:فارس
پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-36766.html )