عنوان خبر: از انتساب تخلف به دلبری تا عدم نظارت شورا بر مصوبات خود
(شاخه: سیاست)
يكشنبه 5 مهر 1394 - 23:59:09

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهرقم از اینکه شورا بر مصوبات خود نظارت نمی‌کند انتقاد کرد و گفت: ساز و کار مناسبی برای پیگیری مصوبات شورا نداریم.


صد و چهل و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر قم عصر امروز با حضور شهردار و رئیس شورای شهر و سایر اعضای شورای شهر قم و با پخش کلیپی از سخنان رهبر معظم انقلاب و گلزارهای شهدا آغاز شد.

رئیس شورای اسلامی شهر قم در ابتدای این جلسه به حوادث اتفاق افتاده در منا اشاره و سخنانی در این مورد ایراد کرد.

ولی‌الله بیاتی در ادامه به قرائت مصوبه هیئت‌رئیسه شورا در خصوص مأمور به خدمت شدن 5 عضو شورا پرداخت و گفت: با توجه به شرایط موجود مصوب کردیم آقایان مسگری، ذاکریان، ملایی و قره چورلوی به عنوان مأمور به خدمت در شورا فعالیت کنند.

وی گفت: طبق مصوبه قبلی شورا با مأمور به خدمت شدن این اعضا، به روسای کمیسیون‌ها 110 ساعت حق‌الزحمه پرداخت می‌شود و با مصوبه هیئت‌رئیسه به زین‌العابدین قره چورلوی 100 ساعت و ملایی 80 ساعت حق‌الزحمه پرداخت می‌شود.

ناصر رعیت پور یکی از اعضای شورای با لحن انتقاد گونه به این مصوبه، خواستار بیان علت مأمور به خدمت چهار عضو شورا شد و گفت: با توجه به ضرورت رسانه‌ای نشدن این بحث، صحبت در خصوص این مصوبه به یک جلسه غیر علنی موکول شود.

در نهایت با رأی‌گیری اعضای شورای شهر مصوب شد این موضوع در جلسه‌ای غیر علنی بررسی شود.

در ادامه رئیس کمیته امور زیربنایی شورای شهر قم به ایراد سخن پرداخت و در ابتدا با اشاره به اولویت‌بندی پروژه‌ها گفت: در دو سال گذشته هر سال برای پروژه‌های شهری اولویت‌هایی تعیین می‌شود که البته بیشتر این پروژه‌ها در بحث توسعه و تعریض بود.

وی تأکید کرد: باید در اولویت‌ها تغییراتی انجام شود و در دو هفته آینده اولویت تقاطع پل‌ها را تعیین کنیم و شهرداری مسیر روشن‌تری در پیش رو داشته باشد.

مصطفی سعادت‌طلب همچنین خواستار تعیین تکلیف سازمان‌های مرتبط با پروژه‌های عمرانی شد و گفت: با توجه به شرایط موجود شهر قم نیاز به بازنگری سازمان‌های شهرداری است.

وی از شهردار خواست اگر لازم است سازمان جدیدی را ایجاد یا احیا کنیم تا بازوی قوی شهرداری برای پرداختن به پروژه‌های شهری باشد.

در ادامه رئیس کمیسیون زیربنایی لایحه‌ای را مبنی بر اخذ مجوز خسارت وارده ناشی از صدور پروانه برای یک واحد مسکونی قرائت کرد و گفت: اشکالی که در این خصوص وجود دارد این است که شهرداری به جای زمین ساختمان را لحاظ کرده است.

این مصوبه برای بررسی بیشتر به کمیسیون امور زیربنایی برگشت داده شد.

در ادامه رئیس کمیسیون برنامه و بودجه به قرائت لایحه‌های این کمیسیون پرداخت و گفت: در 26 دی ماه 92 طی یک مصوبه شهرداری اجازه دادیم فروش دِین کند و چک‌های مدت‌دار را نزد بانک بگذارد و پول آن را بگیرد و هزینه کند.

وی خاطرنشان کرد: البته برای هزینه کرد این پول شرایطی قرار دادیم که نرخ دین فروش دین به صورت ثابت 32 درصد باشد که متاسفانه در شهرداری این عدد تا 36 درصد هم رسیده است.

حجت‌الاسلام سیدمحمد آتش‌زر همچنین گفت: شرط دیگر برای هزینه کرد این پول استفاده از آن در پروژه‌های سرمایه‌گذاری و تملک بود که در گزارشی که کمیسیون برنامه و بودجه گرفته است تنها دو فقره خرید دین بوده که جالب این است که تنها یکی از آن‌ها با مصوبه شورا بوده است.

وی یادآور شد: پرداخت جرائم دیرکرد بانک مهر اقتصاد، برداشت دادگستری بابت شکایت، پرداخت غرامت ملک و پرداخت حقوق معوق کارکنان شهرداری فضای سبز از دیگر موارد هزینه کرد این پول بوده است که صد در صد مخالف مصوبه شورا بوده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه ما ساز و کار مناسبی برای پیگیری مصوبات شورا نداریم، تأکید کرد: کمیسیون نظارت باید ساز و کاری اتخاذ کنند که بتواند بر نحوه اجرای مصوبات توسط شهرداری نظارت بیشتری انجام شود.

در ادامه آتش زر به قرائت نامه دیوان عدالت اداری مبنی بر لغو مصوبه شهرداری درخصوص عوارض محلی ماهیانه شعب بانک پرداخت و قرار شد این نامه برای اجرا به شهرداری ابلاغ شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه این جلسه به قرائت درخواست‌های مردمی پرداخت که در این خصوص اعضای شورای شهر مباحثی را مطرح کردند.

عباس ذاکریان رئیس کمیسیون خدمات شهری در این خصوص گفت: باید روش عادلانه‌ای برای مردم داشته باشیم؛ این طور نباشد که هر کس به شورا دسترسی داشت با یک نامه درصد تخفیف بیشتری بگیرد که این امر عادلانه نیست.

بختیاری نایب رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز اظهار کرد: شورا می‌تواند دستورالعملی را تصویب کند که شرایط تقسیط در آن آمده باشد.

عواطف رستمی دیگر عضو شورای اسلامی شهر قم هم ابراز کرد: قانونی نداریم که رئیس یا نایب رئیس شورا می‌توانند دستوری برای تقسیط بدهند که دیگر اعضا نتوانند این کار را انجام دهند.

شهردار قم نیز با بیان اینکه قضیه روشن است و جای بحث ندارد اظهار کرد: در شأن شورا نیست به هر پرونده‌ای این‌گونه وارد شود زیرا این شائبه به وجود می‌آید در حرکت‌های انفرادی عدالت رعایت نشود.

مرتضی سقاییان‌نژاد گفت: وقتی شورا سقف مشخص می‌کند تشخیص به عهده شهرداری است و اگر کسی هم خلاف قانون انجام بدهد ارگان‌های نظارتی برخورد خواهند کرد.

در ادامه نایب رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز با اشاره به تشکیل کمیته بهداشت و محیط زیست شورا گفت: هدف این است در حوزه محیط زیست شهری مقداری اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی داشته باشیم.

وی گفت: در همین راستا مسئولان و مدیران دستگاه‌های مختلف دعوت می‌شوند و  مسائل و گزارش‌هایی در حوزه محیط زیست مطرح می‌کنند که گاه امیدوارکننده و در برخی از مباحث نگران‌کننده است.

حسن بختیاری با بیان اینکه بحث آلودگی صوتی جزو موضوعاتی است که در شهر قم و بسیاری از کلان‌شهرها مغفول واقع‌ شده است، تصریح کرد: آلودگی صوتی تبعات و آثار نامطلوبی در سبک زندگی و اعصاب و روان مردم و رفتارها می‌تواند داشته باشد.

در همین راستا مشاور کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم که به این جلسه آمده بود با بیان اینکه شهر قم در مسائل زیست‌محیطی وضعیت خوبی ندارد گفت: متاسفانه مشارکت مردم در بحث‌های زیست‌محیطی در شهر قم بسیار کم است.

وی با بیان اینکه متاسفانه از ظرفیت دین در چالش‌های زیست‌محیطی در سطح کشور و شهر قم استفاده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به وجود مراکز دینی زیاد در استان قم باید از این ظرفیت در مسائل زیست‌محیطی هر چه بیشتر استفاده کنیم.

محمد فهیمی‌نیا با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی در شهر قم، کمبود آب، آلودگی هوا و ... را از جمله این چالش‌ها ذکر کرد و گفت: با توجه به استفاده از آب شیرین کن در شهر قم، این دستگاه‌ها در نوع آبی که به مردم تحویل می‌دهند مسئله‌ساز است.

وی پوشش 30 درصدی شبکه فاضلاب در شهر قم را مورد توجه قرار داد و گفت: استقبال از شبکه فاضلاب در شهر قم خوب نیست ضمن اینکه از پساب هم کاملاً استفاده نمی‌شود.

مشاور کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم گفت: در بحث پسماند نیز عقب‌ماندگی داریم که امیدواریم با استفاده از تجربه سایر شهرها این عقب‌ماندگی جبران و روش‌های خوبی اتخاذ شود.

وی عدم ساماندهی مشاغل مزاحم شهری، آلودگی شهری، کمربند فضای سبز، نوع آبیاری، آرامستان‌های شهر قم، بحث بحران‌های زیست‌محیطی و عدم استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر را در شهر قم مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: صدا یکی از عوامل آلودگی فیزیکی هم در داخل خانه و هم در محیط‌های شهری است.

فهیمی‌نیا کاهش شنوایی، افزایش ضربان قلب، خستگی، مشکلات روحی، اثرات سوء بر سلامت جنین و کاهش عملکرد انسان را از جمله اثرات آلودگی صوتی بر انسان ذکر کرد و گفت: وسایل نقلیه موتوری، واحدهای صنعتی، صنوف و کارگاه‌ها، بلندگوهای اماکن عمومی و... از جمله منابع آلودگی صوتی در شهرهاست.

وی با اشاره به سنجش آلودگی‌های صوتی در شهر قم گفت: در این مطالعه بالاترین آلودگی صوتی در میدان مطهری معادل 85 دسی‌بل وجود داشته است که بسیار از حد استاندارد بالاتر است.

مشاور کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم تأکید کرد: تمام مطالعاتی که از 12 نقطه شهر قم انجام شده است آلودگی صوتی در همه این موارد بالاتر از مرز استاندار است.

وی طرح جامع آلودگی صوتی در قم، ایستگاه پایش آلودگی صوتی، فرهنگ‌سازی و آموزش عمومی، عایق‌بندی ساختمان‌ها و طراحی و ساخت بلوک‌های ساختمانی را از لازمه‌های جلوگیری از آلودگی‌های صوتی در شهر قم برشمرد.

منبع:فارس/مهدی جعفری
پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-35673.html )