عنوان خبر: معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با علمای قم دیدار کرد
(شاخه: فرهنگ و هنر)
جمعه 19 دي 1393 - 00:00:10

معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با آیت الله حسینی بوشهری، آیت الله جواد فاضل لنکرانی و همچنین آیت الله شهرستانی دیدار کرد و بعد از ظهر ساعت 16 و سی دقیقه با آیت الله گرامی دیدار می‌کند.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی فردونیوز،حجت الله ایوبی معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیأت همراه امروز (18 دی) با آیت الله حسینی بوشهری و همچنین آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی دیدار کردند.

در این دیدار ایوبی به ایجاد ارتباط سینما با حوزه علمیه تأکید کرد و گفت: حوزه به دلیل پویایی تشیع، آغوش خود را به صوی هنر باز کرده است و در آن رشته های مختلف هنر بررسی می‌شود.

معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: مراکز فقهی که وابسته به حوزه های علمیه هستند نگاهی نو به هنر و سینما دارند که امید است به پیشرفت سینما راهکارهایی ارائه دهد.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالرضا ایزدپناه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم عنوان کرد: ما باید برنامه ریزی کنیم تا ظرفیت و توانمندی حوزه علمیه در حوزه فرهنگ و هنر افزایش یابد.

وی ابراز کرد: اقداماتی که در حوزه دین و هنر صورت می گیرد نیاز به پشتیبانی حوزه علمیه دارد تا افق های جدیدی در این مسیر باز شود.

آیت الله حسینی بوشهری در این دیدار گفت: ما با از آموزه‌های مکتب اهل بیت (ع) بهره بگیریم و به دنیا معرفی کنیم.

وی با بیان این که سینمای ایران به تعدادی منتقد متخصص نیاز دارد افزود: فیلم‌هایی که تولید می شود ابتدا باید نقد شود و اشکالات آن رفع شود سپس در اختیار خانواده‌ها و جامعه قرار بگیرد.

آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی بیان داشت: یکی از برکات انقلاب اسلامی این بود که هنر در اختیار فکر و دین قرار گرفت و لازمه این که هنر در اختیار دین قرار بگیرد این است که اطلاعات هنرمندان از دین کامل‌تر شود و به باورهای آنان افزوده شود.

پس از این دیدار، معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیأت همراه به سمت محل ساخت ضریح حرم عسکریین حرکت کردند و پس از آن به دیدار حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی رفتند.

لازم به ذکر است معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساعت 3 و نیم از نمایشگاه کتاب حوزه بازدید و ساعت 4 و نیم بعد از ظهر نیز با آیت الله گرامی دیدار کرد.

رئيس سازمان سينمايي كشور:باید قم مرکز پژوهش‌های موضوعی در بخش رسانه و هنر دینی شود

رئيس سازمان سينمايي كشور گفت: با حمایت‌های استانی به دنبال تبدیل کردن قم به مرکز پژوهش‌های موضوعی در زمینه رسانه و هنر دینی هستیم.

حجت‌الله ایوبی پیش از ظهر روز پنج شنبه 18 دی 93 در دیدار با مدیر مدرسه اسلامی هنر با اشاره به اینکه فعالیت مدرسه اسلامی هنر یکی از برکت‌های انقلاب است گفت: تلاش تمام مسئولان و طلاب پویایی و شکوفایی بیشتر هنر در جامعه ایران است.

وی افزود: تدریس درس فقه هنر اسلامی در میان سایر دروس حوزوی اقدام خوبی از سوی مدرسه هنر اسلامی است که با توجه به نیازهای جامعه در حوزه سینما باید طلاب و سینماگران فعالیت‌های بیشتری داشته باشند.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اینکه سینماگران دچار روزمرگی شده‌اند گفت: در حال حاضر سینماگران با دنیای پیرامون خود ارتباط اندکی دارند که دلیل این امر حوادث و رخدادهای هشت سال گذشته است که در جامعه هنری ایران رخ داد.

ایوبی تصریح کرد: سینماگران نسبت به دنیای پیرامون خود احساس بدگمانی می‌کنند و از همین رو ارتباط خود را با دنیای اطراف اندک کردند.

وی با اشاره به اینکه انقلاب رنسانس هنر بود گفت: فیلم‌های ایران آثار درخشانی است و کارنامه ایران نسبت به کشورهای دیگر کارنامه درخشانی است.

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: اگر طلاب با سینماگران ارتباط داشته‌ باشند سینمای واقعی‌تری خواهیم داشت و بر همین اساس باید به این نکته توجه کنیم که سینمای ایران تنها به آثار عالمانه نیاز ندارند.

رئيس سازمان سينمايي كشور:سینما شدیدا نیازمند معارف دینی است

ایوبی با بیان این که سینما شدیدا به معارف دینی نیازمند است گفت: اگر ما بخواهیم سینما مردمی بشود باید سینما دینی شود که امید است با کمک حوزه علمیه و استفاده از ظرفیت های آن به این مهم دست یابیم.

حجت الله ایوبی معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پنج شنبه (18دی) در دیدار با آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان این که کشور ایران از جمله کشورهایی است که صنعت سینما دارد عنوان کرد: اکثر کشورهای جهان با حسرت به سینمای ایران نگاه می‌کنند و سوالی که دارند این است که سینمای امروز ایران چگونه به این جایگاه رسیده است.

معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: در گذشته کتابخوانی رونق زیادی داشت ولی امروز زمان تصویر است، به طوری که مقام معظم رهبری (مد ظله) در بیانات خود فرموده است که گاهی ممکن است اثر یک فیلم بیشتر از خواندن چند کتاب باشد.

ایوبی با بیان این که زبان سینما، زبان گویایی است گفت: در سال 100 فیلم در ایران تولید می‌شود که در مقایسه با کشورهای دیگر قابل توجه است در حالی که درخواست 300 فیلم داریم ولی به دلیل کمبود ظرفیت و کافی نبودن زیرساخت ها اجازه تولید نمی دهیم.

وی با بیان این که یکی از نعمت های جمهوری اسلامی ایران این است که زبان سینما را داریم اظهار داشت: در ایران ممکن است از هر 2 هزار فیلم، 10 فیلم مسئله دار باشد که خیلی قابل توجه نیست ولی در کشورهای غربی ممکن است از 3 هزار فیلم، پنج درصد آن مشکل اخلاقی خانوادگی داشته باشد.

معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: کارنامه سینمای جمهوری اسلامی ایران، سینمای پاک و طیب است که این ثمره نظام جمهوری اسلامی است.

ایوبی با بیان این که سینما شدیدا به معارف دینی نیازمند است تأکید کرد: اگر ما بخواهیم سینما مردمی بشود باید سینما دینی شود که امید است با کمک حوزه علمیه و استفاده از ظرفیت های آن به این مهم دست یابیم.

معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد:روحانیت و حوزه علمیه آغوش خود را به سوی فرهنگ و هنر باز کرده است و همه رشته های هنری در حوزه جایگاه خود را پیدا کرده است و این جزو افتخارات شیعه است.

وی با بیان اینکه تشکیل انجمن سینمای دینی را در نظر داریم گفت:  سعی کرده ایم اخلاق اسلامی را در هنر سینما داشته باشیم که ثمره ی آن را در سینما فجر امسال شاهد بودیم و امسال جز سال های درخشان سینمای ایران بود.

آیت الله حسینی بوشهری : سینما از موثرترین ابزار انتقال فرهنگ است


مدیر حوزه های علمیه نیز گفت: نباید اجازه داد هر کس به خود جرات دهد تحت عناوینی مانند عرفان های کاذب، فیلم و چاپ کتاب جامعه را با ناهنجاری فرهنگی مواجه کند.

آیت الله حسینی بوشهری روزپنج شنبه 18 دی 93 در دیدار  حجت الله ایوبی، رئیس  سازمان سینمای ایران که در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزارشد اظهارداشت: فضای امروز حوزه نسبت به گذشته قابل مقایسه نیست و نگاه عمیق حوزویان به مسائل و نیازمندی های نظام و انقلاب بسیار زیاد است.

عضو خبرگان رهبری با بیان این که حوزه از نظام جدا نیست، افزود: حوزه، خاستگاه نظام و همه مسئولین، می باشد و امروز باید با همکاری همه نهادها و به خصوص حوزه، و الگوی حکومتی به دنیا ارائه شود که از همه لحاظ متعالی، زیبنده  و معرف اسلام و اهل بیت(ع) باشد.

فرهنگ اهل بیت(ع) بهترن فرهنگ است

وی  با بیان اینکه پیشینه اصلی نظام  و انقلاب  براساس فرهنگ اسلامی شکل گرفته است ادامه داد:  امروز یکی از راه های ایجاد ارتباط،  فرهنگ است و بهترین فرهنگ، فرهنگ اهل بیت(ع)می باشد.

آیت الله حسینی بوشهری گفت: کلام وسیره معصومین، بهترین منشور اخلاقی برای آحاد جامعه است. باید از کلام نورانی امامان(ع) پیام گرفت و به همه دنیا انتقال داد.

سینما از مهمترین و مؤثرترین ابزار انتقال فرهنگ

مدیرحوزه های علمیه کشور افزود: سینما می تواند یکی از مهمترین و مؤثرترین عناصر انتقال فرهنگ باشد، باید مسؤلین فرهنگی نسبت به نشر و چاپ هر نوع کتاب و اکران فیلم در سینما حساسیت نشان بدهند و قبل از اکران فیلم و چاپ کتاب، دقیقا مورد بررسی قرار بگیرد تا خدای نکرده موجب گمراهی مردم نشود.

عضو خبرگان رهبری گفت: نباید اجازه داد  هر کس به خود جرات دهد تحت عناوینی مانند عرفان های کاذب، فیلم و چاپ کتاب، جامعه را با چالش فرهنگی  مواجه کند ، باید نقادان تخصصی در این دو نهاد کارها را بدست بگیرند و اجازه ندهند افراد غیر متخصص در این عرصه وارد شوند.    

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به این که باید از ظرفیت های موجود در حوزه به نحو درست بهره گرفت، اظهار داشت:. مسؤلین، باید با مشارکت حوزویان کارهای فرهنگی را  پیش ببرند.

رئيس سازمان سينمايي كشور:توليد سالانه 100 فيلم در كشور/گسترش استقبال مردم از سينما

معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: در كشور ما سالانه در حدود 100 فيلم بلند سينمايي توليد مي‌شود كه با وجود هزينه‌هاي كم نسبت به سينماي غرب، به تبيين ارزش‌هاي ديني و اجتماعي مي‌پردازد.

حجت‌الله ایوبی پنج شنبه شب (18 دي) در ديدار با آيت‌الله گرامي از اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: سينماي كشور ما بدون ترديد از پاك‌ترين و حلال‌ترين سينماهاي دنيا بود و داراي ظرفيت‌هاي قابل قبولي است.

وي بيان داشت: يكي از قابليت‌هاي عمده و مهم سينما در ايران اين است كه همه اعضاي خانواده را با خيال راحت در كنار هم جمع كرده و به خود جذب مي‌كند.

معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به توسعه فضاي مجازي گفت: اين امر موجب شده كه خانواده‌ها كمتر در كنار هم بوده و فرصت گفتگو نداشته باشند اما سينما موجب شده كه خانواده در كنار هم باشد و حتي در مورد آن فيلم با هم گفتگو كنند.

ايوبي گفت: جايگاه صنعت سينما و فيلم‌سازي ايران در دنيا بسيار بالاست كه اين مرهون انقلاب اسلامي ايران است و بايد قدر اين موضوع را بدانيم.

وي ادامه داد: در كشور ما سالانه در حدود 100 فيلم بلند سينمايي توليد مي‌شود كه با وجود هزينه‌هاي كم نسبت به سينماي غرب، به تبيين ارزش‌هاي ديني و اجتماعي مي‌پردازد.

معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: بايد تعامل ميان سينما و حوزه روز به روز بيشتر شود و اين امر بسيار مهمي است كه نيازمند حمايت حوزه علميه قم هستيم.

ايوبي قم را قطب فرهنگي و معنوي كشور عنوان كرد و گفت: بايد فيلم‌سازان ما از اين ظرفيت استفاده كرده و در كنار حوزه‌هاي علميه به ترويج هنر ديني بپردازند.

آیت‌الله محمدعلی گرامی:سينما در معرفي چهره رحمانيت اسلام بكوشد

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با اشاره به تلاش‌هاي دشمن براي تخريب چهره اسلام گفت: سينما بايد در اين زمينه با قدرت وارد شده و چهره رحمانيت و عطوفت اسلام را ترويج كند و اجازه ندهد كه دشمنان به اهداف خود برسند.

آیت‌الله محمدعلی گرامی پنجشنبه شب (18 دي) در ديدار با معاون امور سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي طي سخناني با اشاره به تلاش‌هاي دشمنان در حوزه‌هاي مختلف گفت: دشمن در حوزه مسائل فرهنگي و هنري هجمه‌هاي بسياري را بر عليه ما ايجاد كرده كه بايد با زبان هنر به آنها پاسخ دهيم.

وي تصريح كرد: اثرگذاري تبليغات در ميان مخاطبان بسيار بالاست و اين قدرت تبليغ را مي‌رساند كه غربي‌ها از آن سو استفاده كرده و با تبليغات مسموم در ترويج افكار غلط مبادرت دارند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به تلاش‌هاي دشمن براي تخريب چهره اسلام گفت: سينما بايد در اين زمينه با قدرت وارد شده و چهره رحمانيت و عطوفت اسلام را ترويج كند و اجازه ندهد كه دشمنان به اهداف خود برسند.

آيت‌الله گرامي گفت: دشمن با توطئه و دسيسه‌هاي خود وارد عرصه شده و براي ضربه زدن به اسلام تلاش‌هاي جدي مي‌كند كه بايد مراقب باشيم.

وي تصريح كرد: امروز دشمنان در مناطق مرزي با فريب دادن و القا شبهات فكري و عقيدتي جوانان را به انحراف مي‌كشاند كه بايد مسئولان هوشيارانه در برابر آنها ايستادگي كنند.

رئيس سازمان سينمايي كشور: فيلم محمد رسول‌الله(ص) 11 بهمن رونمايي مي‌شود

معاون سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از رونمايي از فيلم محمد رسول الله(ص) همزمان با دهه فكر خبر داد.

حجت‌الله ايوبي روزپنج شنبه (18 دي) در ديدار با حجت‌الاسلام شهرستاني نماينده آيت‌الله سيستاني در ايران به فيلم محمد رسول‌الله(ص) اشاره كرد و گفت: اين فيلم همزمان با دهه فجر در جشنواره دهه فجر رونمايي مي‌شود.

وي بيان داشت: اين فيلم بسيار اثر گذار است كه در راستاي تبيين شخصيت رحمت اللعالمين(ص) تلاش مي‌كند.

ايوبي تصريح كرد: در حال 60 شعبه انجمن سينمايي جوان در كشور فعال است كه حضور صنعت سينما در ميان مردم يكي از افتخارات است.

معاون سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه صنعت سينماي ايران بسيار مرتب و منظم است گفت: بسياري از وزراي كشورهاي ديگر حسرت صنعت سينماي ايران را مي‌خورند و تحولي در صنعت سينماي ايران رقم خورده است.

وي عنوان داشت: زبان سينما يك زبان گويا و بدون لكنت است و خوشبختانه زبان سينما و صنعت سينما امروزه در كشور وجود دارد.

ايوبي بيان داشت: پس از انقلاب در حدود 2 هزار فيلم ساخته شده و شايد تعداد انگشت‌شماري از اين فيلم‌ها مسئله دار بوده است و اين كارنامه بسياري خوبي براي سينماي كشور است.

معاون سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بيان داشت: حوزه علميه ظرفيت بسيار خوبي است كه بايد ما را كمك كند و در اين زمينه نيازمند هدايت و راهنمايي هستيم.

وي گفت: سينما گران سرباز انقلاب و حوزه‌هاي علميه هستند و امسال به لطف خداوند و با اقتدار فيلم‌هاي فجر را در دهه فجر اكران خواهيم كرد.

نماينده آيت‌الله سيستاني در ايران:بهره گيري از ظرفيت‌هاي داخلي براي توليد آثار فاخر


نماينده آيت‌الله سيستاني در ايران با تاكيد بر توليد آثار هنري گفت: ما ظرفيت‌هاي بسيار خوبي در اين عرصه داريم و بر اساس ضوابط شرعي خود بايد به توليد اين آثار بپردازيم.

حجت‌الاسلام و المسلمين جواد شهرستاني نیز روز پنج شنبه (18 دي) در ديدار با معاون سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: بايد در كارهاي سينمايي از هنر و همچنين وسائل موجود و استعدادهايي كه وجود دارد استفاده كنيم.

وي بيان داشت: استفاده از فناوري‌هاي نوين امر بسيار مهمي است كه بايد با رعايت ضوابط شرعي از آن استفاده كنيم و همواره بكوشيم تا از فناوري‌ها استفاده كنيم.

نماينده آيت‌الله سيستاني در ايران با تاكيد بر كارهاي رسانه‌اي گفت: ما متاسفانه رسانه نداريم و دشمنان همواره از طريق اين رسانه‌ها بر عليه ما تلاش مي‌كند.

حجت‌الاسلام و المسلمين شهرستاني افزود: دشمنان هميشه در تلاش هستند تا حرف‌هاي خود را بيان كرده و اجازه نمي‌دهند تا ما حرف بزنيم و بايد با رسانه‌هاي خود سخن اسلام را بيان كنيم.

وي گفت: بايد با همان روش دشمن به جنگ خودشان برويم و بايد بدانيم كه دنياي امروز دنياي تكنيك و ابزار است و بايد طبق ضوابط شرعي از فناوري‌ها استفاده كنيم.

نماينده آيت‌الله سيستاني در ايران با تاكيد بر توليد آثار هنري گفت: ما ظرفيت‌هاي بسيار خوبي در اين عرصه داريم و بر اساس ضوابط شرعي خود بايد به توليد اين آثار بپردازيم.

پایان پیامفردو نیوز پایگاه خبری تحلیلی
( http://fordunews.com/newsF-30843.html )