یک شهروند @ پنجشنبه 15 بهمن 1394 - 12:08:40


بسم الله الرّحمن الرّحیم
یکی از بزرگترین معضلاتی که دامنگیر بسیاری از جوانان امروز می شود ورود به موسسه های غیرانتفاعی است که با تبلیغاتی بسیار از قبیل پذیرش حتی بدون کنکور اقدام به جذب دانشجو می کنند و غالبا طیف متفاوتی از سطوح علمی از دانشجویان را در گرد هم می آورند. در چنین شرایطی دور از انتظار نیست که کسانی که تمام دروس کنکور را منفی زده اند نیز وارد دانشگاه شوند.
برخی خانواده ها به دلیل آنکه تمایل دارند فرزندانشان در شهر محل زندگی شان درس بخوانند غالبا به تحصیل فرزندشان در موسسات غیرانتفاعی تن می دهند غافل از اینکه فرصت تحصیلی مناسب و رشد چشمگیر به لحاظ علمی را از فرزندانشان سلب می کنند.
موسسات غیرانتفاعی چون بصورت خصوصی اداره می شوند در امر آموزش بسیار خود مختار عمل می کنند و حقیقتا بهترین موسسات غیرانتفاعی هم از آنچه در دانشگاههای دولتی به عنوان استاندارد اعلام می شود فرسنگ ها فاصله دارد. دانشجویان زمانی متوجه این امر می شوند که پول هنگفتی را در قبال تحصیل پرداخت کرده اند و نتیجه ای مطلوب هم کسب نکرده اند. پای درد دل بسیاری از دانشجویان سال بالایی این موسسات بنشینید عرایض بنده به وضوح برایتان روشن می شود.
از مشکلات موسسات غیرانتفاعی این است که به شدت دانشجو محور هستند و بیش از هر چیز به منفعت و سود اقتصادی خود می اندیشند تا صلاح علمی و اجتماعی کسانی که وارد دانشگاه می شوند. به همین ترتیب که در تربیت و تعلیم دانشجو به لحاظ علمی، فرهنگی و اجتماعی سهل انگاری می شود به راحتی اساتید حق التدریس را جایگزین و تعویض می کنند. عدم آرامش فکری، ثبات شغلی، بیمه و حقوق اجتماعی در شان مدرس از عمده ترین و بزرگترین دلایل بی انگیزگی کسانی است که در موسسات غیرانتفاعی مشغول به کار هستند. همین عدم آرامش به لحاظ شغلی و ذهنی از جانب مدرس منجر به وارد شدن صدمات جبران ناپذیری به دانشجو می شود. وقتی یک مدرس بیش از توان جسمی و روحی و تنها به منظور تامین معاش مجبور است به طور همزمان در چندین موسسه و آموزشگاه مشغول به کار باشد قطعا انگیزه و بازده ی بسیار کمتری دارد مخصوصا اینکه پس از چند سال سابقه کار نیز به راحتی کنار گذاشته می شود. متاسفانه تمام این ناامنی به لحاظ اقتصادی گاه منجر به تمایل افراد به تدریس خصوصی است که حقیقتا می بایست به این مهم هم توجه داشت که با وجود هزینه های سنگین موسسات غیرانتفاعی، با توجه به کیفیت پایین تدریس در کلاس درس، هزینه ی فراهم نمودن کلاس خصوصی برای دانشجو هم، بار سنگینی بر دوش برخی خانواده هاست.
با توجه به هزینه های کلانی که دانشجویان برای تحصیل در موسسات غیرانتفاعی پرداخت می کنند حقیقتا این نیاز احساس می شود که برای احترام به حقوق مدنی و اجتماعی نظارتی واقعی بر عملکرد و بازده ی این موسسات صورت گیرد. فقدان این امر مهم در سال های اخیر حقیقتا صدمات جبران ناپذیری به دانشجویان زده است.

نام شما:
متن نظر:
عدد روبرو را وارد کنید

نگاه

گفتگو

یادداشت

گزارش

مقالات

از نگاه رسانه ها

سیستم RSS

پیگیری نظرات سایت توسط سیستم RSS.
rss1.0
rss2.0
rdf

انتخاب زبان