علی @ جمعه 25 ارديبهشت 1394 - 20:11:45


سلام
نمیدونم چرا ما ایرانیها برعکس مردم کشورهای جهان هیچ علاقه ای به همبستگی و وحدت میان کشورهای همزبان خودمان نداریم. حالا نداریم که هیچ، با اونها در مسائل فرهنگی و زبانی هم رقابت میکنیم! عربها به جهان خودشان افتخار میکنند ترکها هم بعد از فروپاشی شوروی صاحب جهان شدند و به همدیگر افتخار میکنند ما ایرانیها به همزبانان خودمان حسادت می ورزیم!!
خوب چه اشکالی دارد اگر تاجیکستان وقتی دید ما ایرانیها قدر نشناس هستیم خودش پیشگام شود و از این شخصیت دفاع کند؟ حتما شما با کشور تاجیکستان و مردمانش آشنایی زیادی ندارید که به "قطع یقین" این حرفها رو میزنید از کجا میدونید تاجیکستان به خاطر منافع گردشگری این پیشنهاد رو داد؟ مگر تاجیکستان مثل ما فارسی زبان نیست؟ مگر آنها حق ندارند از کسی که به زبان و فرهنگ آنها علاقه داشته دفاع بکنند و آن را تقدیر بکنند یا خیلی عجیب است؟؟
نا گفته نماند که تاجیکستانیها تاریخ خودشان را با تاریخ ایران یکی میدانند و همانطور که ما به تخت جمشید افتخار میکنیم آنها هم افتخار میکنند و هرگز سعی نکردند که تاریخ خودشان را از تاریخ ایران جدا کنند برعکس افغانها که خیلی ها بخاطر تعصب مذهبی و اختلاف عقاید با ایران سعی میکنند تاریخشان را از تاریخ ایران جدا و مستقل بکنند البته فارسی زبانان افغانستان در کشورشان اکثریت نیستند و نقش محدودی در سیاست و فرهنگ این کشور دارند و همه چیز دست آنها نیست و نباید همه چیزها را به حساب آنها تلقی داد.
ولی تاجیکها با وجود اختلاف مذهبی با ایران هرگز اجازه ندادند که این اختلاف تاثیری در دوستی با ایرانیها و عشق به ایران بگذارد. تاجیکها عاشق مردم ایران هستند و آرزوی هر تاجیک دیدن ایران از نزدیک هست.
من دو بار به تاجیکستان سفر کردم و کاملا با اونها آشنایی دارم ملت تاجیک بیشتر از هر فارسی زبانی قدر زبانش را میداند و به آن احترام قائل هست و تعصب شدیدی نسبت به زبانشان دارند تاجیکها همیشه فرزندانشان را به صحبت کردن به زبان ادبی تشویق میکنند بچه های تاجیک در مکانهای رسمی به زبان ادبی صحبت میکنن یعنی اگر شعری از حافظ و سعدی برای آنها بخوانی شاید بدون توضیح و ترجمه هم بخوبی متوجه بشن. در این بیست و سه سال که تاجیکستان استقلال گرفت زبان ادبی کم کم داره جایگزین لهجه های عامیانه تاجیکها میشه برعکس ما ایرانیها که لهجه عامیانه متاسفانه داره جایگزین زبان ادبی و فصیح میشه یعنی ادبیات فارسی در تاجیکستان حالت صعودی و در ایران حالت نزولی داره پس انتظار دارید که آنها نسبت به همچین شخصیت هایی بی تفاوت باشن؟
نام شما:
متن نظر:
عدد روبرو را وارد کنید

نگاه

گفتگو

یادداشت

گزارش

مقالات

از نگاه رسانه ها

سیستم RSS

پیگیری نظرات سایت توسط سیستم RSS.
rss1.0
rss2.0
rdf

انتخاب زبان